NRK-sjef Vibeke Fürst Haugen byttet ut firmabil med 130.000 kroner billønn i 2023 da firmabilordningen ble avviklet. Det viser Aftenpostens gjennomgang av bilordningene i 25 statlige selskaper.
Medier24 har tatt runden hos flere av de store konsernene om hva slags ordninger de har for billønn og firmabil.
Alle er blitt spurt om å oppgi hvem som får – og hva slags summer det er snakk om.
Gjelder under 50 ansatte
Aftenposten skrev i sin gjennomgang at «både ledere i Aftenposten og i eierselskapet Schibsted har fast, årlig billønn».
Schibsted Media bekrefter at flere ledere ansatt i konsernet har billønn.
– Bil/månedskort-ordningen vår erstatter firmabil og gir
fleksibilitet til å dekke transportbehov, enten med bil eller
kollektivtransport. Dette er en kostnadseffektiv løsning i tråd med praksis i
sammenlignbare selskaper, sier kommunikasjonssjef Bjørn Martin Bache Nordby.
Han legger til at ordningen gjelder under 50
ansatte på ulike ledernivåer og beløpet varierer.
I TV 2 er det fem ledende ansatte, foruten Olav T. Sandnes, som har en billønn-ordning i sin avtale, forteller Roger Valhammer, direktør for samfunnskontakt i TV 2.
For Sandnes sin del utgjør dette 110.000 kroner i året.
Ønsker ikke å oppgi
I konsernledelsen i Polaris Media har medlemmene firmabilordning, forteller styreleder Trond Berger.
– Unntaket er Eivind Ljøstad som har en fast bilgodtgjørelse på 125.000 kroner, siden han ikke har firmabil, sier Berger.
Amedia bekrefter at de praktiserer billønn i konsernet. De vil ikke opplyse hvem som har billønn i konsernet eller hvilke summer det er snakk om, men viser til årsrapporten.
I
årsrapporten for 2023 står konsernledelsen oppført med samlet lønn
og feriepenger på 26,3 millioner kroner, og samlet annen godtgjørelse på 3,7
millioner.
14 personer inngår i konsernets ledelse.
Konsernsjef
Anders Opdahl står oppført med en samlet lønn med feriepenger på 4,6 millioner kroner,
og godtgjørelse på 218.000 kroner.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no