Per Axel Koch, konsernsjef i Polaris Media.

Redaktørundersøkelse: Høy opplevd uavhengighet i Polaris Media

Et mindretall av redaktørene rapporterer å ha blitt instruert eller overprøvd i redaksjonelle spørsmål av konsernledelsen, viser undersøkelse i Polaris Media. 

Publisert Sist oppdatert

I januar og februar 2025 gjennomførte Polaris Media en undersøkelse blant 71 redaktører i Norge og Sverige. 

Totalt svarte 63 redaktører – 52 norske og 11 svenske – noe som gir en svarprosent på rundt 90. Spørreundersøkelsen besto av 15 spørsmål om redaksjonell uavhengighet og er utarbeidet av Arne Jensen i samarbeid med Polaris Medias redaktørforum.

95 prosent av de norske redaktørene og alle de svenske opplever at de er «helt» eller «svært» uavhengige i sitt arbeid. Undersøkelsen viser også at frihetsopplevelsen er størst når det gjelder beslutninger om hva som skal publiseres.

Et mindretall av redaktørene rapporterer å ha blitt instruert eller overprøvd i redaksjonelle spørsmål av konsernledelsen. 

Noen opplever imidlertid at konsernet indirekte påvirker uavhengigheten, blant annet gjennom rammevilkår som budsjetter og ansettelsesprosesser.

I tillegg viser undersøkelsen at konsernavdelinger for analyse og utvikling i liten grad oppleves som en trussel mot redaksjonell uavhengighet.

– I en tid der vi ser mange eksempler i andre land på at redaktørenes uavhengighet er under press, er det gledelig å se at våre redaktører svarer som de gjør, sier konsernsjef Per Axel Koch. 

Han understreker videre at uavhengige redaktører er sentralt for konsernet

– Polaris Media er et rendyrket mediekonsern. For oss er journalistikk kjernevirksomhet. Uavhengige redaktører er helt avgjørende for at vi skal lykkes med vårt samfunnsoppdrag.

Leder for Polaris Media sitt redaktørforum, Eivind Ljøstad, sier til Medier24 at han kjenner seg igjen i svarene. 

– Undersøkelsen viser at det er gode arbeidsforhold for redaktørene i Polaris Media. . Det er nok av utfordringer for redaktører for tiden, særlig når det gjelder økonomi og teknologi, derfor er det helt sentralt at styrene og eierne respekterer det viktigste: redaktørenes uavhengighet, sier Ljøstad.

For ordens skyld: Arne Jensen leier kontorplass i Medier24 lokaler. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS