– Staten har voldsom makt. Alle som har vært i kontakt med Nav eller utlendingsmyndighetene, vet dét. Den makten må kunne granskes og utfordres, sier Rødt-leder Bjørnar Moxnes til Aftenposten.
I forrige uke kunne Medier24 melde at Hanne Harlem innstilles som ny Sivilombudsmann. Sivilombudsmannen har som jobb å sørge for at befolkningens rettigheter tas var på i møte med forvaltningen, og er også klageinstans i en rekke spørsmål knyttet til innsyn og åpenhet i forvaltningen.
Nå skriver Aftenposten at Rødt og Bjørnar Moxnes sender inn forslag om at stillingen lyses ut på nytt, og at kontorsjefen kan fungere i rollen fram til en stillingen er besatt.
Hanne Harlem har tidligere mottatt kritikk av Pressens offentlighetsutvalg for å motsette seg Sivilombudsmannens pålegg om offentlighet, i innlegget «En Sivilombudsmann for fall?».
Der trekker utvalgets Vegard Venli og leder Tron Strand blant annet fram at Harlem, som kommuneadvokat i Oslo kommune, spilte en sentral rolle da Moxnes ble politianmeldt for å dele en rapport fra Kommunerevisjonen, noe han senere ble frikjent for.
Stortingspresident Tone Trøen skriver i en e-post til Aftenposten at hun ikke mener det er grunnlag for å mene at Harlem er imot åpenhet.
«Presidentskapet mener at det ikke er grunnlag for å hevde at Hanne Harlem er imot åpenhet eller innsyn. Sakene det vises til, har Harlem håndtert i rollen som advokat for Oslo kommune. Disse aspektene har vært vurdert i prosessen», skriver Trøen til avisa.
Innstillingen og forslaget behandles i Stortinget tirsdag.