Zetland øker inntektene – 350 % økning for Good Tape 

Det danske mediehuset Zetland fortsetter veksten. Samtidig blir de en hetere oppkjøpskandidat

Publisert

Den danske digitale avisen Zetland fortsatte sin vekst i 2024, med økt omsetning og solid økonomisk utvikling. Datterselskapet Good Tape opplevde en særlig sterk vekst med en tredobling av inntektene. Det viser årsregnskapet for selskapet. 

Zetland oppnådde en bruttoomsetning på over 51 millioner danske kroner i 2024. Resultatet etter skatt endte på nærmere fire millioner kroner, mens inntektene fra medlemskap økte med omtrent syv prosent sammenlignet med året før.

Til MediaWatch sier administrerende direktør Tal Klitgaard at selskapet nå har 40.000 betalende abonnenter. 

Zetlands eget traskriberingsverktøy av lydopptak, Good Tape, opplevde en betydelig ekspansjon. Selskapet fikk flere tusen nye abonnenter hver måned i første halvdel av året. 

Selv om veksten avtok noe midt på året, endte Good Tape 2024 med en omsetningsvekst på omtrent 350 prosent og et positivt resultat.

Nettoinntekter for Good Tape var i overkant av 14,1 millioner i 2024, mot 3,7 millioner i 2023.

I løpet av året ble Good Tape ytterligere skilt ut fra Zetland. I april flyttet selskapet inn i egne lokaler, og i desember fikk det sin egen styreleder, med Zetlands direktør Tav Klitgaard i spissen. Lasse Finderup ble samtidig utnevnt til ny administrerende direktør.

Ryktene har også begynt å svirre i Danmark om at Zetland er en oppkjøpskandidat. 

InsideBusiness har tidligere omtalt Mediehuset Friheden, JP/Politikens Hus og JFM som mulige kjøpere av Zetland.

– Det ville vært rart om det ikke var andre medieselskaper som så på resultatene våre og tenkte at det kunne være morsomt å eie oss,sier Klitgaard til MediaWatch. 

Zetland gjorde også inntog i Finnland i årets som gikk, som første land utenfor Danmark. Internasjonal sjef i Zetland, Jakob Moll, har tidligere sagt til Medier24 at også Norge er et land de ser på, når de planlegger å ekspandere ytterligere. 

– Vi ser for oss at det blir i 2025, og akkurat nå ligger Norge veldig høyt på vår liste av kandidater. Mest sannsynlig høyest, sier han.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS