
MediaPuls episode 101: Debatten mellom Facebook, redaktørene og kulturministeren ble en litt pinlig samtale
PODKAST: Ytringsfrihet og redaktøransvar stod på agendaen da Facebook møtte redaktører og kulturministeren til debatt. Det ble ikke så mye debatt, men mest av alt en litt pinlig samtale.
Denne uken svarte endelig Facebook på kritikken fra norske redaktører, under høstmøtet til Norsk Redaktørforening.
Facebook er på rundtur til en rekke land, og stoppet i Norge for å si det de sier til alle – hele tiden: Vi er en teknologibedrift og vi ønsker gjerne dialog til hvordan vi kan forbedre oss. Det ble det en slags debatt. Men mer en samtale. Og det var litt pinlig.
Nettavisen er 20 år, Aftenposten har lansert podkast for barn om den amerikanske valgkampen, og mobil browsing er større enn desktop for første gang globalt.
I tillegg ser vi nærmere på hva som har skjedd i sosiale medier siden sist. Og Marius og Hans-Petter har lekt seg litt med Giphy.
Hør på MediaPuls via
Tidslinje:
- 00:00 – 01:15 – Innledning
- 01:15 – 02:45 – Nettavisen fyller 20 år
- 02:45 – 03:45 – Aftenposten med podkast for barn om presidentvalget
- 03:45 – 06:10 – Mobil browsing større enn desktop globalt
- 06:10 – 31:30 – Facebook og redaktører (og litt kulturminister)
- 31:30 – 36:40 – Sosiale medier siden sist

Nyttige lenker:
- Nettavisen fylte 20 år tirsdag 1. november (Journalisten)
- Podkast for barn: Alt du trenger å vite om presidentvalget i USA (Aftenposten)
- Ny stor milepæl: Mobil browsing er større enn desktop globalt (Statcounter)
- Helleland vil innkalle Facebook til møte (NRK)
- Facebook møter norske redaktører til debatt (NRK)
- Facebook er et teknologiselskap, ikke et mediehus (HansPetter.info)
- Google er byråleder-favoritten – foran Facebook og TV 2 (Kampanje)
- NRK P3 Nyheter dropper Twitter (Medier24)
- Facebook lanserer eget spillerom for PC-brukere (TechCrunch)
- Giphy prises til over 600 millioner dollar (Vanity Fair)
MediaPuls presenteres på Medier24 i samarbeid med podkasterne Hans-Petter Nygård Hansen og Marius Karlsen. Besøk også mediapuls.no.