Espen Egil Hansen

Blir styreleder i JFM: – Må få fart

Espen Egil Hansen tar over styrevervet i det danske konsernet JFM. Nå vil han samarbeide mer med andre konserner. 

Publisert

Espen Egil Hansen tar denne uken over som styreleder i det danske konsernet JFM.

Til MediaWatch, sier Hansen at det er tre hovedområder som skal stå sentralt fremover.

Å akselerere arbeidet med digitale abonnementsprodukter, å styrke samarbeidet med andre mediehus – særlig innen IT-utvikling – og å bygge en mer mangfoldig og innovativ bedriftskultur.

Hansen mener JFM må være mer målrettet i sin digitale satsing og viser til at skiftet fra annonsebaserte gratisaviser til betalingsmodeller krever ny tenkning.

– Det er en dyp transformasjon. Når hovedinntektene har kommet fra annonser i gratis ukeaviser og nettartikler, krever det en annen type tenkning. Både i redaksjonene, men også i kommersiell sektor. Det må vi få fart på. JFM er godt i gang, men vi er ikke ferdige, sier han til MediaWatch.

Hansen fremholder at tettere samarbeid med andre mediehus kan være en vei til å redusere kostnader, særlig innen teknologi. Han viser blant annet til distribusjonsselskapet DAO som et vellykket eksempel på dette.

– Mange mediehus eier og bygger sin egen teknologi. Det gir egentlig ikke mening i dag, når den teknologiske stabelen fra mediebedrift til mediebedrift er lik over hele verden, sier han.

Ifølge Hansen er JFM åpen for å samarbeide bredt og er i samtaler med flere aktører. Han vil ikke si spesielt hvem de skal snakke med, men trekker frem at Amedia er interessante, og roser +alt-modellen. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS