Fungerende leder i Stortingets presselosje, Eirik Røsvik på julebordet i fjor.

Presselosjen i pluss etter julebordgrep

– Det sparte oss for en betydelig sum, men festen ble minst like god, sier nestleder Eirik Røsvik. 

Publisert Sist oppdatert

Stortingets presselosje hadde i 2024 et overskudd på 219.000 kroner. Det viser årsregnskapet i forkant av årsmøtet denne uken.

Det er første gang siden 2021 at presselosjen går med overskudd.

– Vi har jobbet aktivt med å få ned kostnadene og sikre en sunn økonomi. De siste årene har utgiftene til julebordet økt kraftig. Det gjorde det nødvendig å se etter nye lokaler i fjor, forteller nestleder Eirik Røsvik til Medier24.

Utgiftene til julebordet var 217.130 kroner i fjor, en nedgang på 37 prosent fra året før.

I årsregnskapet for 2023 ble det påpekt at utgiftene til julebordet var høye, og at foreningens kassebeholdning hadde sunket veldig de siste årene. 

Fikk plass til alle

I fjor ble julebordet flyttet fra Sentralen til Oslo Militære Samfunn, for å kutte kostnadene. Julebordet er den største utgiften foreningen har.

– Det sparte oss for en betydelig sum, men festen ble minst like god. Det er plass til færre julebordsgjester i det nye lokalet, men alle som havnet på venteliste fikk slik jeg forstår det tilbud om plass til slutt, sier Røsvik.

– Julebordet er en viktig arena for oss som jobber med politisk journalistikk, både faglig og sosialt. Her får vi snakke med politikere og bygge faglig fellesskap. Det gir også en fin mulighet for journalister i andre deler av Norge til å møte sine kolleger i Oslo og sentrale politikere.

Røsvik legger til at han mener losjen nå ligger på et mer fornuftig nivå for utgifter til julebordet.

* I 2022 arrangerte Stortingets presselosje to julebord, fordi julebordet i 2021 ble utsatt grunnet koronapandemien.

Økte kontingenten

Samtidig økte inntektene med 54 prosent, fra 358.854 kroner til 554.111 kroner. Økningen kommer av at kontingenten ble økt til 1500 kroner per medlem, opp fra 1000 kroner. 

I tillegg har oppfølgingen av medlemsregisteret blitt skjerpet inn, slik at medlemmer som kommer inn i løpet av året konsekvent blir fakturert.

Styret skriver også i årsrapporten at det vurderes at ny økning av kontingent ikke er nødvendig på noen år.

Utgiftene til faglig virksomhet har samtidig økt. Fra 27.587 kroner til 54.651 kroner. Dette skyldes blant annet en studietur til København for styret. Det er første studietur siden 2018.

Røsvik sier målet med turen var å lære om pressens arbeidsforhold i det danske parlamentet, og utveksle erfaringer med søsterorganisasjonen «Folketingets presseloge».

– Det var nyttig å se hvordan danskene har løst dette. Noe er likt, mens vi skiller oss også. Flere av redaksjonene har blant annet egne kontorer knyttet til Folketinget, som vi synes var en god, praktisk løsning. I tiden vi lever i er samarbeidet på tvers av grenser i Norden enda viktigere enn før.

For ordens skyld: Journalist Torill Henriksen er medlem av Stortingets Presselosje. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS