Norske Labrador CMS har sikret seg avtale med det japanske børsnoterte selskapet TNL Mediagene, melder Labrador CMS i en pressemelding onsdag.
TNL Mediagene blir offisiell forhandler av Labrador CMS i Japan. De er også eier av flere titler i landet. Som en del av avtalen går Digiday Japan live på Labrador-plattformen.
– Japanske medier trenger en plattform som både reduserer tekniske kostnader og gir full frihet i redaksjonell publisering. Labrador CMS er utviklet for nettopp dette, og vi ser et stort potensial i Japan, sier Jan Thoresen, daglig leder i Labrador CMS.
Det norske selskapets løsning brukers i dag av 320 nettsteder i 17 land. De opplyser at de håndterer tre milliarder sidevisninger per måned.
Selskapet spant opprinnelig ut av Dagbladet, men er i dag eid av TV 2/Egmont, Aller Media og investeringsfondet Skagerak.
– Vi ser et stort behov i Japan for en CMS-løsning som gir publisister fleksibilitet, raskere publisering og bedre inntjeningsmuligheter. Labrador CMS er et verktøy som lar redaksjoner jobbe smartere og mer effektivt, sier Motoko Imada, administrerende direktør i Mediagene Inc.
Satsingen i Japan inkluderer lokale servere i Tokyo, støtte for japanske tegnsett , lokal support, samt full integrasjon med Piano Japan, som mange bruker for å håndtere abonnement.
– Dette handler om mer enn teknologi – det handler om å gjøre journalistikk bærekraftig. Vi ser et stort potensial i Japan, der digital transformasjon nå skyter fart, sier Thoresen.
De forventer å vokse videre i Asia, og passere 400 nettsteder globalt innen 2025.
For ordens skyld: Medier24 benytter Labrador CMS som publiseringssystem.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no