Over 600 journalister var samlet under prisutdelingen av SKUP-prisen 2023 i Tønsberg.
Illustrasjonsbilde fra Skup 2023.

Dette tjente norske journalister i 2024

– Lønnsnivået blant ansatte i mediebransjen ligger fortsatt bak bransjer vi sammenlikner oss med, sier NJ-leder Dag Idar Tryggestad.

Publisert Sist oppdatert

Lønnsstatistikken for 2024 viser at i MBL-området var det en gjennomsnittlig lønnsvekst på 5,19 prosent.

NJ-leder Dag Idar Tryggestad sier i en pressemelding at oppgjøret i fjor var svært moderat, og at lønnsstatistikken viser en økning i antall medlemmer som er lavtlønte.

– Lønnsnivået blant ansatte i mediebransjen ligger fortsatt bak bransjer vi sammenlikner oss med. Når våre medlemmer taper kjøpekraft mister redaksjonene konkurransekraft når vi skal konkurrere om de gode hodene på arbeidsmarkedet. Det er bekymringsfullt, sier han.

Se hele listen lenger nede i saken.

NRK hadde en gjennomsnittlig lønnsvekst på 5,9 prosent. NJ skriver i pressemeldingen at selv om NRK klatrer oppover, øker gapet til sammenlignbare medier.

– Gjennomsnittslønna til journalistene i de store mediehusene ligger nå mer enn 100 000 kroner over gjennomsnittslønna til NRK-journalistene. Selv om NRK-journalistene i snitt økte sin bransjelønn med drøye 43 000 kroner i fjor, har vi tapt terreng mot de andre store mediehusene i Norge. Vi har fortsatt en jobb å gjøre, sier Anne Berit Larsen, leder for NJ i NRK og forhandlingsleder i NRK-oppgjøret.

Fortsatt på topp

Dagens Næringsliv har fortsatt høyest bransjelønn, med 971.297 kroner, etterfulgt av Bergens Tidende, som har 945.807.

På tredjeplass er VG, med 928.720 kroner, etterfulgt av Aftenposten og Stavanger Aftenblad, med henholdsvis 924.048 og 923.188 kroner.

Bransjelønn består av fastlønn samt variable tillegg. 

Når bransjelønn oppgis regner man ikke med overtid og eventuelle bonuser. Derfor kan den samlede lønnen være høyere enn bransjelønnen.

Ser man på den samlede lønnen er det ansatte i VG som tjener best. Der har de bikket millionen.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS